Ako si vybrať bicykel?

NAJSKÔR JE POTREBNÉ SI URČIŤ, AKO A KDE BUDETE BICYKEL POUŽÍVAŤ, K ČOMU VÁM MÁ BICYKEL SLÚŽIŤ.

1. Horské bicykle:

bicykle určené prevažne do náročného terénu. Tento bicykel si vyberá cyklista, ktorý bude jazdiť v teréne mimo cesty. Na tomto bicykli sa dá jazdiť samozrejme aj po cestách, ale svojou konštrukciou a typom pneumatík je určený prevažne do náročnejšieho terénu. Záleží potom na cenovej kategórii bicykla, pre ako náročný terén je určený.

2. Krosové bicykle:

bicykle určené ako do terénu, tak aj na cesty. Tento bicykel si vyberá cyklista, ktorý ho bude zhruba z 80% používať na poľných a lesných cestách a na spevnených komunikáciách. Krátkodobo je možné tento bicykel využívať v nenáročnom teréne aj mimo cesty. Konštrukcia rámu je prispôsobená pohodlnejšiemu - narovnanejšiemu posedu jazdca oproti horskému bicyklu. Tento typ bicykla je v poslednej dobe veľmi populárny a je priamo predurčený pre cykloturistiku.

3. Trekkingové bicykle:

tieto bicykle sú určené hlavne na spevnené komunikácie. Je vyložene nevhodné využívať tento typ bicykla v akomkoľvek teréne. Trekkingový bicykel je vhodné využívať vďaka svojmu vybaveniu ako dopravný prostriedok. Trekkingový bicykel možno získať doplnením krosového bicykla doplnkami a príslušenstvom (blatníky, osvetlenie, nosič, atď.).

4. Cestné bicykle:

tieto bicykle sú určené pre športovú jazdu na cestách a na uzavretých okruhoch. V žiadnom prípade sa nedoporučuje tento typ bicykla využívať v akomkoľvek teréne. Charakteristické sú osadené riaditka tzv. barany.

Špeciálne triedenie

BMX a freestyle bicykle:

bicykle určené pre využívanie buď na uzavretých okruhoch alebo na spevnených uzavretých priestranstvách určených pre tento druh bicyklov. V žiadnom prípade nie je vhodné sa na týchto bicykloch premiestňovať na dlhšiu vzdialenosť.

Dirt:

Špeciálne bicykle pre skokanské disciplíny, ktoré sa často pohybujú vo vzduchu. Musia byť malé, maximálne obratné a musia vydržať tvrdé dopady. All Mountain/Enduro: Celoodpružené horské bicykle určené pre svižnú jazdu ťažkým terénom. Zdvihy odpruženia sa najčastejšie pohybujú približne v rozmedzí 130 až 160 mm. Spadá sem aj kategória Enduro, ktorú často charakterizujú o niečo nižšie zdvihy (100 až 130mm).

Freride:

Tieto bicykle charakterizuje skôr zjazdový posed a ešte vyššie zdvihy odpruženia, než ponúka kategória All Mountain, približne 150 až 200 mm. Jedná sa o bicykle do vysoko náročného terénu, u ktorých je kladený hlavný dôraz na odolnosť a výbornú ovládateľnosť. DH zjazdové: Špeciálne jednoúčelové bicykle so zdvihom odpruženia od 180 mm určené výhradne na jazdu z kopca v náročnom teréne.

XC full suspension:

Celoodpružený bicykel na cross country. Vhodný na jazdu krajinou, v akomkoľvek teréne. Horský bicykel s odpruženou zadnou stavbou rámu a odpruženou prednou vidlicou.

XC hardtail:

Bicykel na cross country. Vhodný na jazdu krajinou, v akomkoľvek teréne. Klasický horský bicykel s pevným rámom a pevnou či odpruženou prednou vidlicou.

AK STE SI VYBRALI TYP BICYKLA, KTORÝ VÁM BUDE ČO NAJVIAC VYHOVOVAŤ PO STRÁNKE VYUŽITIA, JE DÔLEŽITÉ VYBRAŤ SI BICYKEL TIEŽ PODĽA VEĽKOSTI. VEĽKOSŤOU BICYKLA SA ROZUMIE DĹŽKA SEDLOVEJ TRUBKY.

Na horských, krosových a trekkingových bicykloch sa tento údaj uvádza v palcoch. Na cestných bicykloch je väčšinou tento údaj uvádzaný v centimetroch alebo milimetroch. Ako teda vyplýva, neexistuje tzv. univerzálna veľkosť bicykla, ale je potrebné sa pri výbere eľkosti bicykla riadiť všeobecnými poznatkami, prípadne dať na odborníka v špecializovanej predajni s bicyklami.

Výška postavy v cm výška rámu podľa označenia
do 165 cm 15´´, 16´´ , S, do 44cm, do 500mm
160-170cm 17´´, 18´´, M, do 48cm, do 520mm
170-185cm 19´´, 20´´, L, do 52cm, do 540m
185-200cm 21´´, 22´´, XL, do 55cm, do 560m
nad 200cm 23´´, 24´´, 58-60cm, nad 580mm


Ďalší rozmer, s ktorým sa u bicyklov môžete a často stretávate, je priemer kolesa. Bežne sa môžete stretnúť s týmito rozmermi:

10", 12", 16", 18", 20", 24" - detské bicykle
26",27,5",29" - dospelé bicykle
27", 28" - krosové, trekkingové a cestné bicykle


AK MÁTE VYBRANÝ PRÍSLUŠNÝ TYP BICYKLA A VEĽKOSŤ, JE POTREBNÉ SA ROZHODNÚŤ PRE VARIANTU RÁMU.

Rámy sa všeobecne rozdeľujú na dva typy:

- pánsky
- dámsky

Muži preferujú tzv. pánsku variantu rámu, ale ženy nie vždy volia dámsku variantu rámu. Hlavne športovo založené ženy často volia pánsku variantu rámu vzhľadom k ich pevnejšej konštrukcii.
Používaním stránok prevádzkovateľa Ing.Ivan Mačík - VELOMET
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.